متاسفانه این باور غلط در بین مردم وجود دارد که برای این‌که بتوان پول پس‌انداز کرد باید حتما درآمد بسیار بالایی داشت. ولی این امر حقیقت ندارد. حتی بدون داشتن درآمد زیاد، می‌توانید از همین امروز به تدریج برای آینده خود پول پس‌انداز کنید. برای این کار تنها لازم است که عادت‌های مالی صحیح را در خود پرورش بدهید و مخارج اضافی خود را کاهش دهید. هر وقت در هزینه‌ها و مخارج خود صرفه‌جویی می‌کنید، همان پول را هرچقدر هم که کم باشد در حساب پس‌انداز کوتاه مدت خود بگذارید. از این‌که چقدر زود پول موجود ...

9 راه برای پس انداز کردن پول

متاسفانه این باور غلط در بین مردم وجود دارد که برای این‌که بتوان پول پس‌انداز کرد باید حتما درآمد بسیار بالایی داشت. ولی این امر حقیقت ندارد. حتی بدون داشتن درآمد زیاد، می‌توانید از همین امروز به تدریج برای آینده خود پول پس‌انداز کنید. برای این کار تنها لازم است که عادت‌های مالی صحیح را در خود پرورش بدهید و مخارج اضافی خود را کاهش دهید. هر وقت در هزینه‌ها و مخارج خود صرفه‌جویی می‌کنید، همان پول را هرچقدر هم که کم باشد در حساب پس‌انداز کوتاه مدت خود بگذارید. از این‌که چقدر زود پول موجود در حساب‌تان افزایش می‌یابد، خودتان هم متعجب خواهید شد.

در این‌جا 9 راه بسیار ساده برای پس‌انداز موفق پول را به شما معرفی می‌کنیم:

بودجه بندی و سرمایه‌گذاری

1. یک بانک مناسب انتخاب کنید: برای شروع باید اطمینان پیدا کنید که با بهترین و مناسب‌ترین بانک کار می‌کنید. گاهی، بانک‌های کوچک‌تر میزان سود بیشتری به سرمایه‌ها و پس‌اندازها اختصاص و تسهیلات بانکی بهتری ارائه می‌دهند. در مورد تسهیلات هر بانک به خوبی تحقیق کنید تا با باز کردن حساب در بانکی مناسب، ��ز همان ابتدا شروع پس‌انداز پول را آغاز کرده باشید!

2. یک بودجه در نظر بگیرید و آن‌را رعایت کنید: اگر برنامه‌ریزی مشخصی برای پس‌انداز نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید پولی کنار بگذارید یا پس‌انداز کنید. باید بدانید که ماهانه چه مقدار درآمد دارید و مخارج هر ماه‌تان دقیقا چقدر است. بر اساس این اطلاعات است که می‌توانید برای پول خود و نحوه خرج کردن یا پس‌انداز آن برنامه‌ای درست ترتیب بدهید و مخارج اضافی را حذف کنید. نرم‌افزارهای بودجه‌بندی و برنامه‌ر‌یزی ماهانه پول، می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

3. پس‌انداز خودکار: اگر این امکان هست، از بانک خود بخواهید تا ماهانه، مبلغی را به‌طور خودکار از حساب‌تان بردارد و برای‌تان پس‌انداز کند. اگر هم چنین امکاناتی موجود نیست، خودتان هر ماه، مبلغی ثابت ( برای مثال 100 هزار تومان) به حساب پس‌انداز خود واریز کنید. فراموش نکنید که واریز این مقدار پول را امری اجباری درنظر بگیرید و نه اختیاری؛ یعنی خود را ملزم کنید هر ماه  حتما این مقدار پول را کنار بگذارید. مطمئن باشید که هیچ تغییر خاصی در سبک زندگی خود احساس نخواهید کرد و کاهش این میزان از درآمدتان اصلا به چشم نخواهد آمد ولی در عوض، آخر سال  مبلغ زیادی پول برای خود دارید که می‌توانید از آن استفاده‌ای بهینه انجام دهید.

 در خانه

4. قبض‌های برق و اینترنت را کاهش بدهید: حالا که بانک خود را انتخاب کرده‌اید و بودجه ماهانه لازم را برای خود مقرر کرده‌اید، وقت آن است که پول‌های خود را پس‌انداز کنید و حساب خود را پر کنید. یکی از راه‌های ساده برای پر کردن حساب بانکی، کاهش قبض‌های پرداختی است. نمی‌توانید تصورش را بکنید که با همین یک گام ساده تا چه اندازه در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی می‌شود. در مورد شرکتی که از آن اینترنت دریافت می‌کنید هم بهتر است کمی تحقیق بیشتری انجام بدهید؛ زیرا کاهش میانگین پرداخت ماهیانه می‌تواند به مبلغ چشم‌گیری در سال تبدیل شود.

5. لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید: خبر دارید که اگر تنها 5 عدد از لامپ‌های پر مصرف خانه را با نمونه‌های کم مصرف جایگزین کنید، سالانه چقدر پول می‌توانید از این راه پس‌انداز داشته باشید؟ در هر خانه‌ای تعداد لامپ‌های مصرفی میانگین 15 عدد است. خودتان قضاوت کنید که استفاده از لامپ‌های کم مصرف در خانه چقدر هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.

مطلب دیگر درباره روش هایی برای پس انداز کردن را اینجا بخوانید

9 راه برای پس انداز کردن پول

6. از مغازه‌های ارزان‌فروش‌تر خرید کنید: آخرین باری که در مغازه‌ها  گشت زده‌اید تا ارزان فروش‌ترین جا را پیدا کنید کی بوده‌است؟ یا آخرین باری که به‌دنبال شرکت بیمه با پایین ترین نرخ بیمه گشته‌اید؟ اگر ابتدا قیمت پیشنهادی هر مغازه یا سازمان خدمت‌رسانی را بپرسید و آن‌را با جاهای دیگر مقایسه کنید، باعث می‌شود تا معامله سودمندی را انجام دهید. یکی از متخصصین امور مالی می‌گوید که اگر هر دو یا سه سال یک‌بار، قیمت‌های مغازه‌ها یا سازمان خدمت‌رسانی که با آن‌ها در ارتباط هستید را با هم مقایسه کنید، سالانه حدود 2 تا 3 میلیون تومان در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی می‌شود.

تفریحات و مسائل اجتماعی

7. از خوردن غذای بیرون پرهیز کنید: هر بار که بیرون از خانه غذا می‌خورید در واقع مثل این است که پول خود را دور  ریخته‌اید. درست است که غذا خوردن بیرون از خانه، لذت‌بخش است و غذا هم خیلی خوش‌مزه است ولی از لحاظ مالی اصلا به‌صرفه نیست. تحقیقی که اخیرا انجام گرفته است حاکی از آن است که مردم حدود 30 درصد از درآمد خود را صرف رفتن به رستوران می‌کنند. توجه داشته باشید که برای یک خانواده 4 نفره، حدف حتی یک وعده غذایی خارج از خانه در طول یک هفته، می‌تواند سالانه هزینه‌های‌تان را شدیدا کاهش دهد.

8. به‌جای رفتن به سینما، در خانه خودتان فیلم تماشا کنید: یکی از اصلی ترین راه‌های اتلاف پول، رفتن به سینما یا تئاتر است. امروزه میانگین بلیط تئاتر و سینما بین 7 تا 15 هزار تومان است. یعنی برای یک خانواده 4 نفره، باید حداقل حدود 50 تا 60 هزار تومان فقط برای ورود به سالن پرداخت کرد (اگر نوشیدنی و خوراکی را در نظر نگیریم!). اگر چند هفته صبر کنید تا فیلم سینمایی از روی پردل سینما برداشته شود و روی DVD به بازار فرستاده شود، صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های خود انجام داده‌اید. با درنظر گرفتن قیمت فیلم‌های موجود در مغازه‌ها، با پرداخت 4 تا 5 هزار تومان می‌توان فیلم را خریداری کرد.

9. به جای رفتن به باشگاه ورزشی، در خانه ورزش کنید: سریع پاسخ بدهید: چقدر بابت عضویت در باشگاه ورزشی پرداخت می‌کنید؟ ماهانه بین 45 تا 150 هزار تومان؟ حساب کنید که این مقدار سالانه چقدر می شود؟! بله! درست است باید ورزش کنید و از لحاظ جسمانی فعال باشید، ولی اصلا نیاز نیست که برای آن پولی خرج کنید. این پولی که می‌خواهید صرف رفتن به باشگاه کنید را جمع کنید و وسیله‌ای برای منزل خود خریداری کنید. وقتی پول مربوط به ورزش بیرون از خانه را جمع کنید، بعد از 12 ماه، مبلغ چشم‌گیری در اختیار خواهید داشت.

 در واقع، نکات کلیدی و سادهای که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به شما کمک می‌کنند تا در عرض یک‌سال، چند صد هزار تومان پس‌انداز کنید. واریز این پس‌اندازها به حساب پس‌اندازی که در بانک دارید، سبب می‌شود تا در انتهای سال از امنیت مالی و آسایش خاطر خوبی برخوردار گردید. پس امروز را به فردا نیندازید و از همین حالا دست به‌کار شوید و پس‌انداز کردن را شروع کنید!

 

تربیت کودکی هوشمند در مدیرت پول اینجا بخوانید

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه