10 روش برای بهبود رابطه پدر و پسر

رابطه پدر و پسر

رابطه پدر و پسر می‌تواند پیچیده باشد، پدران و پسران با علایق متفاوت و گسترده ممکن است در ارتباط‌شان دچار مشکلاتی شوند. گاهی اوقات آن‌ها احساس رقابت با یکدیگر را دارند. گاهی اوقات هم تمایل مردانه‌شان ایجاب می‌کند با هم ارتباط نزدیکی داشته باشند اما هیچ کدام نمی‌دانند باید چطور رفتار کنند.
یک محقق می‌گوید: زمانی‌که من به رابطه خود با پسرم توجه کردم، متوجه مشکلات ارتباطی بین خودم و پدرم شدم؛ بعد از گذشت مدتی و دقت در روابط سایر پدر و پسرها، متوجه شدم که برخی از عناصر کلیدی برای ایجاد ارتباط بین پدر و پسر وجود دارد که می‌تواند سبب قوی‌تر شدن ارتباط آن‌ها شود.

 تشخیص تاثیر پدر روی فرزندش

چه بخواهیم و چه نه نخواهیم، پسران در درجه اول با تماشای رفتار پدر خود، الگوی مرد بودن را می‌آموزند. نفوذ پدر روی فرزند خودش اغلب به صورت نامحسوس اما کاملا حقیقی رخ می‌دهد. پسر به عنوان یک مرد جوان به تماشای تعامل پدرش با مادرش می‌نشیند، او احترام گذاشتن یا بی احترامی را یاد می‌گیرد. در این‌باره که مردان چگونه می‌توانند با زنان در زندگی تعامل و رفتار کنند و این‌که آیا آن‌ها موضوعی را با درگیری یا اختلاف حل می‌کنند یا با صحبت؛ در رفتار آینده پسر بسیار اثرگذار است. همچنین او رفتار و تعامل پدر با مردان دیگر را نیز مشاهده می‌کند و مقابله مردانه با مسائل این‌چنینی را نیز می‌آموزد. درک این موضوع توسط پدر که او می‌تواند تا چه اندازه در پسر خود اثرگذار باشد، به پدر کمک می‌کند تا در مورد رابطه‌اش با پسرش، دقت و جدیت بیشتری را به کارگیرد.

رابطه پدر و پسر

 منافع مشترک در توسعه رابطه

این درس را من از پدرم آموختم. او یک افسر قانون بود، زمانی که من در حال رشد بود او چند شیفت کار می‌کرد. پدرم یک مرد مستقل بود، او در زمان‌های اوقات فراغت ورزش می‌کرد و با دوستان خود تفریح می‌کرد. من بیشتر به مطالعه علاقه داشتم و از ورزش و تربیت بدنی در مدرسه هم متنفر بودم. او به سختی تلاش می‌کرد تا من را به ورزش علاقه‌مند کند و خیلی به من فشار می‌آورد تا من هم بیس بال بازی کنم. اما من دوست داشتم زیر یک درخت بنشینم و فقط مطالعه کنم؛ اما یک چیز میان ما مشترک بود و آن علاقه به پیک نیک رفتن بود، رفتن به یک جنگل و برپا کردن چادر و آتش برای پخت و پز. هر زمان که ما وقت داشتیم زمان زیادی را صرف این تفریح می‌کردیم �� این سبب شد تا رابطه ما گسترده تر شود.

 از بازی‌های خشن نترسید

پسران من به‌خصوص زمانی‌که جوان بودند، هر فعالیتی که خشن بود را دوست داشتند. آن‌ها در حیاط خانه با هم کشتی می‌گرفتند. شاید به نظر رفتار وحشیانه‌ای برسد اما شما باید بر آن‌ها نظارت داشته باشید تا بازی‌شان امن باشد. شما می‌توانید برخی خطرات بسیار کوچک و احتمالی را نادیده بگیرید تا آن‌ها بتوانند تجربه یک برخورد فیزیکی را داشته باشند. بعدها در زندگی ممکن است او علاقه‌مند به انجام ورزش‌هایی مانند صخره نوردی، ورزش اسکیت بورد و هاکی روی یخ شود، اما اگر ترس از موقعیت در او وجود داشته باشد احتمال دارد نتواند در این موقعیت‌ها موفق عمل کند.

رابطه پدر و پسر

 ترس از بحث بزرگ

در سنین نوجوانی، کتاب‌هایی را در خصوص بلوغ پسران مطالعه کنید. این گفتگوها به پسرتان در شناخت مسائل مربوط به خود و مشکلات ارتباط با جنس مخالف کمک خواهد کرد. با گسترش روزافزون رسانه‌ها، نرم افزارها و ... شما باید بتوانید درباره اینگونه مسائل شناخت درستی را به فرزندتان بدهید؛ او باید بتواند به شما اعتماد کند و حرفش را با شما در میان بگذارد. اگر او بخواهد مسائل مربوط به بلوغ خود را از دوستان یا سایر افراد دیگر بپرسد احتمال اشتباه و خطا در توسعه نگرش او نسبت به این مسائل بسیار است.

 تمرکز بر تفکر مثبت

به طور معمول، پیام‌های منفی اطراف بچه‌ها بسیار زیاد است. ما باید آن‌ها را به انجام کارهای درست و شیوه برقرار کردن ارتباط صحیح آگاه کنیم. باید راه‌های مثبت را برای رسیدن به آرزوهای‌شان ایجاد کنید. تغذیه نیز نقش مهمی در سلامت روان و مقابله آن‌ها با منفی گرایی روزانه دارد.

برای رابطه تان زمان بگذارید

شما نیاز به ایجاد زمان برای ساخت رابطه فردی با هر کودک دارید. بنابراین مطمئن شوید که برای هر یک از فرزندان خود زمان کافی را می‌گذارید. پسر کوچک من دوست داشت که بسکتبال بازی کند برای همین بعد از شام ما ساعتی را در باشگاه بسکتبال بازی می‌کردیم. پسر بزرگترم دوست داشت در دبیرستان با یک قاضی عالم بحث کند و بیشتر بیاموزد. شما باید به این نکته توجه کنید که هر کدام از بچه‌ها شما علایق خاص خود را دارند و باید به آن‌ها به طور جداگانه زمان بدهید. من یکی از بهترین خاطراتم با فرزندانم در مدرسه یا در اتوبوس در راه باشگاه رفتن بود که با آن‌ها حرف می‌زدم و لذت می‌بردم.

مطلب صرف زمان و تفریح با خانواده را اینجا بخوانید.

رابطه پدر و پسر

 تمرکز بر مسائل معنوی

کمک پدر به پسرش در خصوص مسائل معنوی بسیار مهم است؛ مسائل معنوی به فرزندتان در درک عمیق زندگی کمک می‌کند. اگر شما با معنویات آشنا نیستید باز هم سعی کنید به او کمک کنید تا بتواند به شناخت درونی برسد. به عنوان یک مرد جوان او باید بتواند در هماهنگی با طبیعت، خداوند و خودش مسائل را درک کند تا بتواند سختی‌های زندگی را تحمل کرده و رشد کند.
تمرکز بر فرزندان، صرف وقت مثبت با هم و صحبت کردن در مورد درس‌های زندگی با آرامش و اصول گوش دادن، به توسعه احساسات معنوی میان پدر و پسر کمک می‌کند. نگرش صحیح به زندگی سبب می‌شود تا پسرتان بزرگترین ثروت یعنی آرامش معنوی داشته باشد.

همچنین مطلب رابطه پدر و دختر را اینجا بخوانید.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • رابطه پدر و پسر
  • رابطه پدر و پسر
  • رابطه پدر و پسر
  • رابطه پدر و پسر
  • رابطه پدر و پسر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه