10 راهکار برای افزایش سرعت یادگیری

10 راهکار برای افزایش سرعت یادگیری

نمی‌توان اهمیت یادگیری را دست‌کم گرفت. آموختن، ما را در تحقق بخشیدن به ایده‌ها و به‌کارگیری تمام توان بالقوهمان یاری می‌بخشد.  اگر می‌خواهید که سرعت خود را در یادگیری افزایش دهید، نیاز به رویکرد جدیدی دارید که به شما امکان دهد تا اصل موضوع مورد مطالعه را درک کنید و مفاهیم جدید را با آموخته‌های خود مرتبط سازید. 10 مورد زیر به شما در انجام این کار کمک می‌کند.

1. روش یادگیری خود را تحلیل و بررسی کنید

قبل از این‌که روش‌های مختلف یادگیری را امتحان کنید، باید بدانید که جزء کدام دسته از یادگیرنده‌ها هستید.

  • آیا موارد شنیداری را بهتر به خاطر می‌سپارید؟ ممکن است به‌راحتی به یاد بی‌آورید که هنگام پخش یک موسیقی خاص مشغول مطالعه چه چیزی بوده‌اید. اگر این‌ها در مورد شما صدق میکند در آن‌صورت شما در دسته یادگیرنده‌های شنیداری قرار میگیرید. با دانستن این نکته اگر می‌خواهید که فرآیند یادگیری‌تان موثرتر باشد، باید صدای استاد یا سخنران را ضبط کنید به‌جای مطالعه کتاب‌های درسی به این فایل‌های صوتی گوش کنید.
  • آیا اطلاعات جدید را با تصاویر و موارد دیداری مربوط می‌سازید؟ اگر از یادگیرنده‌های دیداری (بصری)  باشید، توصیه می‌شود که از تصویر، نمودار، جدول، فهرست رنگی از مطالب، فلش کارت، و دیگر ابزارهای بصری برای یادگیری بهره ببرید.
  • اگر در دسته یادگیرنده‌های شنیداری و دیداری قرار ندارید، پس جزء گروه یادگیرنده‌های فیزیکی هستید. برخی از دانش‌آموزان از انرزی بالایی برخوردار هستند؛ هنگام درس، پایشان را مدام بر زمین می‌کوبند یا با خودکارشان بازی می‌کنند. کمی قدم زدن قبل از شروع کلاس یا جلسه سخنرانی، سیستم عصبی‌تان را آرام میکند. می‌توانید در حین راه رفتن به فایل‌های صوتی گوش دهید و مطالب مورد نظر را یاد بگیرید؛ این امر باعث می‌شود تا اطلاعات را بهتر به‌خاطر بسپارید.

2. از ابزارهای الکترونیکی مناسب که مخصوص آموزش هستند بهره ببرید

فناوری می‌تواند همه چیز را آسان‌تر کند. رایانامه‌های گوناگون، ابزارهای آنلاین، و نرم‌افزارهای زیادی برای تبلت و تلفن‌های هوشمند طراحی شده‌اند که تمامی این‌ها می‌تواند مهارت‌های شما را در برنامه‌ریزی، نوشتن، زمان‌بندی، فعال‌سازی مغز و غیره افزایش بدهد. یکی از راههای‌ افزایش بازدهی استفاده از فلش کارت (ورقه‌ تمرین‌ بصری‌) است.

می‌توانید خودتان کارت‌های مخصوص به خود را درست کنید ولی اگر مایل باشید می‌توانید از کارت‌های آماده اینترنتی هم استفاه کنید. یکی از بهترین منابع اینترنتی برای دسترسی به انواع گوناگون فلش کارت در حوزه‌های مختلف آموزشی، StudyBlue است. اگر به‌دنبال ابزاری برای فعال‌سازی مغز و رسیدن به ایده‌هایی جدید هستید، به شما برنامه آنلاین PapersGear را توصیه می‌کنیم. می‌توانید از نرم افزار SelfControl هم استفاده کنید؛ این نرم افزار وقتی که نیاز به تمرکز روی مطلبی خاص را دارید، تمام مواردی که باعث پرت شدن حواس و از بین رفتن تمرکز می‌شوند را برطرف می‌کند. یکی دیگر از رایانامه‌هایی که حتما باید به آن سر بزنید . Quizlet است؛ در این‌جا با مجموعه ابزارهایی روبه‌رو می‌شوید که فرآیند یادگیری را با تفریح و لذت همراه می‌سازند.  Notella هم برنامه‌ای است که به شما امکان می‌دهید در هر زمان که بخواهید یادداشتهایی فوری تهیه کنید. Brainscape یک پایگاه آموزشی است که با تکیه بر علم ِ شناختی، یادگیری موضوعات پیچیده را تسهیل می‌نماید. بالاخره، حتما به رایانامه Dragon Dictation هم مراجعه کنید، خصوصا اگر جزء گروه یادگیرنده‌های شنیداری هستید.

3. ذهن‌تان را تمرین دهید تا نسبت به اطلاعات جدید پذیرا باشد

مطالعه مفید و موثر یک عادت است. اگر مشتاق هستید که تمرکزتان را بهبود ببخشید و کارهای دشوار و پیچیده را بدون وقفه به اتمام برسانید، باید بدانید که مغز نیاز به تمرین دارد. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، فراهم نمودن فضایی مناسب و شخصی برای خودتان در خانه است. همچنین باید زمانی خاص و مشخص را روزانه به مطالعه اختصاص بدهید. این امر مغز را برای دریافت اطلاعات آماده می‌کند، و خودتان هم متوجه می‌شوید که هر روز سرعت یادگیری‌تان افزایش می‌یابد.

4. ورزش کنید

بی‌شک از این امر آگاه هستید که فعالیت فیزیکی برای بدن مفید است، اما باید بدانید که مغز هم به نرمش احتیاج دارد. تمرینات سبک مانند یوگا، می‌توانند به افزایش سرعت یادگیری کمک کنند. اگر تمام روز را بی‌حرکت و غیرفعال باشید، بدن‌تان بی‌وقفه خواهان حرکت است و این مسئله تمرکز را کاهش می‌دهد. از سویی دیگر، اگر انرژی خود را از طریق تمرینات سبک هدایت کنید و تحت کنترل داشته باشید، در آن‌صورت می‌توانید مطالعه کارآمدتری داشته باشید.

10 راهکار برای افزایش سرعت یادگیری

5. محیطی مناسب برای خود خلق کنید

اگر هم اتاقی یا افراد خانه همیشه مهمان دعوت کنند، هرچقدر هم که تلاش کنید باز هم نمی‌توانید مطالعه مفیدی داشته باشید. دانش‌ آ‌موزانی که می‌خواهند مطالب را سریع و راحت یاد بگیرند، نیاز به فضایی آرام دارند که در آن هیچ چیزی آرامش ذهنی و تمرکزشان را برهم نزند. به محض این‌که در چنین محیطی قرار بگیرید، نیروی یادگیری در شما فعال می‌شود.

6. یادداشت بردارید

تنها تعداد محدودی از افراد هستند که پس از مطالعه چیزی می‌توانند به‌راحتی آن را به‌یاد بی‌آورند. اگر به این دسته از یادگیرنده‌های خوش‌شانس تعلق ندارید، باید حتما روش یادداشت‌برداری را به‌کار ببندید. این روش ساده یادگیری به ما کمک می‌کند تا موضوع اصلی را به خاطر بسپارید و همچنین به شما امکان می‌دهد که آموخته‌های خود را به راحتی مرور کنید. فقط اطلاعات بسیار مهم را یادداشت کنید؛ همین کافی است تا بقیه چیزهایی را که مطالعه کرده اید هم به‌خاطر بی‌آورید. 

7. نقشه و نمودارهای ذهنی رسم کنید

رسم نقشه‌های ذهنی( آوردن تصویر‌‌گونه خلاصه مطالب روی کاغذ) یکی از بهترین راه‌کردها برای تسریع فرایند یادگیری است. اگر از مطالب مورد نظر نمادهایی بصری روی کاغذ ایجاد کنید، ذهن‌تان راحت‌تر و سریع‌تر اطلاعات را پردازش می‌کند. می‌توانید نمودار‌هایی زیبا مانند آنچه در دوران مدرسه روی تخته سیاه می‌کشیدید برای خود درست کنید: کاغذ بزرگی بردارید و تمام نکات و توضیحات را خلاصه‌وار روی آن بی‌آورید. می‌توانید از عکس، برگه‌های یادداشت و یا هر نماد دیگری که به ذهنتان می‌رسد برای این کار استفاده کنید. موارد همگون و مرتبط را در کنار هم قرار دهید و با خودکار رنگی آن‌ها را به هم وصل کنید. البته اگر می‌خواهید کمی هم در وقت خود صرفه‌جویی کنید، توصیه می‌کنیم از برنامه‌های آنلاینی که به این منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید.

8. راه‌های جدید به خاطر سپاری را امتحان کنید

غالبا در فرآیند یادگیری از قابلیت به خاطر سپردن مطالب به درستی استفاده نمی‌شود. برخی دانش آموزان تمام جمله، پاراگراف یا درس را بدون پی‌بردن به محتوای آن حفظ می‌کنند. البته، تکنیک حفظ کردن برای یادگیری تعاریف و دسته‌بندی مطالب بسیار مفید است. اگر می‌خواهید ذهن خود را بدون اتلاف وقت از اطلاعات پر کنید، این تکنیک را بهکار ببندید.

9. اطلاعات جدید را در بافت مناسب و به صورت کاربردی  بی‌آموزید

تکنیک به خاطر سپاری تنها در موارد کمبود وقت مفید عمل می‌کند. اگر می‌خواهید به بهترین شکل ممکن مطالب را یاد بگیرید، باید آن‌ها را در بافتی مناسب یاد بگیرید؛ در بافتی که به خوبی کاربرد آن‌ها را نشان دهد. یکی از موضوعاتی که برای‌تان جالب است را انتخاب کنید؛ در مورد آن تحقیق کنید و اطلاعات مرتبط با آن موضوع را جمع آوری کنید و لذت واقعی یادگیری را تجربه کنید. به مرور زمان، این تمرین سرعت یادگیری‌تان را افزایش می‌دهد.

10. هر روز مطالعه داشته باشید

مدت زمانی طول می‌کشد تا به برنامه‌ای منظم برای مطالعه روزانه عادت کنید، ولی با گذشت زمان، ذهن کم‌کم این عادت را پیدا می‌کند. هرچه دفعات مطالعه را افزایش دهید، به زمان کمتری برای به یاد آوردن مطالب خوانده شده نیاز خواهید داشت. اگر به محض آموختن مفاهیم جدید در کلاس، در مورد آنها مطالعه کنید، آمادگی برای امتحان زمان کمی از شما می‌گیرد. خبر خوبی است، مگر نه؟

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه