فیل ها هیچ گونه دشمن طبیعی ندارند اما دیده شده که شیرها گاهی به فیل های جوان و ضعیف حمله کرده اند.

فیل ها با استفاده از گوش های بزرگ شان، خود را خنک می کنند

فیل ها گوش هایی بزرگ و نازک دارند که شبکه پیچیده ای از رگ های خونی در آنها جریان دارد و به حفظ دمای بدن آنها کمک می کند. خونی که در رگ های گوش جریان می باد، به خنک شدن فیل، در گرمای آفریقا کمک می کند. اغلب دیده می شود که فیل ها گوش های خود را شبیه بادبزن تکان می دهند تا به خنک کردن خود و رگ های گوش شان کمک کنند.

فیل ها، غول های دوست داشتنی

• معمولا هیچ جانوری به فیل حمله نمی کند

فیل ها هیچ گونه دشمن طبیعی ندارند اما دیده شده که شیرها گاهی به فیل های جوان و ضعیف حمله کرده اند. دشمن اصلی فیل ها انسان ها هستند؛ انسان ها آنها را هم به خاطر عاج های شان از بین می برند و زیستگاه طبیعی آنها را نابود می کنند.

- فیل ها طولانی ترین دوران بارداری را دارند که حدود ۲۲ ماه طول می کشد.

- بچه فیل ها هنگام تولد بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم وزن دارند. آنها هیچ عضله سختی در خرطوم خود ندارند و به راحتی می توانند شیر بخورند.

فیل ها، غول های دوست داشتنی

- فیل ها در آرواره شان جوانه های شش مجموعه دندان زیر هم دارند که یکی پس از دیگری رشد می کنند و زمانی که دندان آسیاس فیلی می پوسد، دندان جدیدی از زیر آن رشد می کند و جایگزین قبلی می شود.

- خرطوم فیل حدود دو متر رشد می کند و وزنی حدود ۱۴۰ کیلوگرم دارد.

-در آستانه قرن بیستم تعداد فیل های آفریقا حدود چند میلیون راس برآورد شده بود. اکنون این رقم به ۴۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار راس در حیات وحش رسیده است.

- پوست پرچین و چروک یک فیل به حدی حساس است که جانور قادر است نشستن یک مگس روی بدن اش را حس کند.

فیل ها، غول های دوست داشتنی

- فیل ها از آفتاب سوختگی رنج می برند. فیل های آفریقایی روی سر و پشت خود خاک می پاشند تا از آفتاب تند آفریقا در امان باشند. خاک پاشیدن باعث می شود مگس و حشرات کمتر سراغ آنها بروند. فیل ها همچنین با ایستادن در کنار بچه های خود هنگامخواب و سایه افکندن بر آنها مانع تابش نور خورشید به آنها می شوند.

- فیل ها تصویر خود را در آینه می شناسند.

با توجه به اینکه فیل از هوش بالایی برخوردار است، جزء معدود جانورانی است که با نگاه کردن به آینه خود را شخیص می دهد. برخی میمون ها، دلفین ها و کلاغ ها هم در آینه خود را می شناسند، اما حتی بچه های خردسال انسان هم تا مدتی نمی دانند تصویری که در آینه می بینند، خودشان هستند.

- فیل ها می توانند با پاهای خود بشنوند.

فیل ها، غول های دوست داشتنی

یک فیل آفریقایی به خاطر سلول های حساسی که در پاهای خود دارد، می تواند امواج صدا را تشخیص دهد. این جانور صدا را هنگامی که از استخوان پای جلوی خود به صورت لرزه ای خفیف به گوش میانی اش می رسد، می شنود.

- فیل ها جزء معدود چهارپایانی هستند که نمی توانند بدوند.

- مغز فیل یک عضو بسیار توسعه یافته است و اندازه اش تقریبا سه تا چهار برابر مغز یک انسان است.

- فیل ها قادرند از فاصله های بسیار دور با غرش و ایجاد امواج «فروصوت» با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این صداها به وسیله فیل های دیگر شنیده می شود.

- فیل می تواند شنا کند. فیل نه تنها از خرطوم خود مثل یک لوله تنفسی استفاده می کند، بلکه شش های او قادر است فشارهای زیادی را تحمل کند؛ فشاری که شش های یک انسان را از بین می برد. شش های فیل از بافت های رشته ای سخت شکل گرفته که با کمک خرطوم که فشار هوا را تنظیم می کند به راحتی شنا می کند.

فیل ها، غول های دوست داشتنی

- نزدیک ترین خویشاوند آنها گاوهای دریایی هستند که حیواناتی کاملا دریازی و گیاه خوار محسوب می شوند. اما عجیب ترین عضو تبار آنها هایراکس است که ظاهری شبیه جوندگان و به ویژه خوکچه هندی دارد. این خویشاوند پشمالو در نواحی صخره ای آفریقا و سوریه زندگی می کند و درست مانند فیل ها دو عاج و پنج سم کوچک در پاهایش دارد.

• مسئولیت با فیل های ماده است

پیوندهای خانوادگی به ویژه در میان فیل های ماده نقش مهمی در زندگی آنها بازی می کند. فیل های ماده در گروه های خانوادگی که پیوندهای سخت مادرسالارانه بر آن حاکم است، همراه بچه های خود به سر می برند. ما به این گروه گله می گوییم که با پیرترین و بزرگ ترین فیل ماده هدایت می شود.

- یک عاج فیل از عاج دیگر کوتاه تر است معمولا یک عاج فیل از عاج دیگر کوتاه تر است که به خاطر استفاده بیشتر از آن است. درست شبیه انسان ها که چپ دست یا راست دست هستند، فیل ها نیز بیشتر از یک عاج خود استفاده می کنند.

- فیل ها بادام زمینی دوست ندارند. اینکه فیل ها بادام زمینی دوست دارند، تصور غلطی است. در باغ وحش ها ندانسته به آنها بادام زمینی می دهند. فیل ها در حیات وحش بادام زمینی نمی خورند.

فیل ها، غول های دوست داشتنی

بیشتر غذای آنها را علف و گیاه تشکیل می دهد. فیل ها همچنین میوه و سبزیجات نیز می خورند.
- فیل های ماده می توانند تا حدود ۵۰ سالگی باردار شوند.

- فیل ها جانورانی سیری ناپذیرند و تا ۱۸ ساعت در روز مشغول خوردن هستند.

- فیل ها شش مجموعه دندان دارند. زمانی که دندان آسیاب آنها می پوسد، دندان جدیدی رشد می کند و جایگزین آن می شود.

منبع: برترینها

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه