شایع ترین علل خستگی

شایع ترین علل خستگی

با حجم بالای کارهای روزانه خیلی از افراد به طور مدام احساس خستگی می کنند. اما آیا تنها دلیل خستگی دائمی کار زیاد است؟

شایع‌ترین علل خستگی شما!شایع ترین علل خستگی - تصویر 2

احساس خستگی می‎کنید؟ با این راهکار‎ها‎ی ساده بر احساس خستگی‎تان غلبه کنید.
آیا صبح‎ها‎ برای بیرون آمدن از تختخواب مشکل دارید؟ شاید علت این امر یکی از عوامل زیر باشد؛ مسائلی که شما تا به حال به آن فکر نکرده‎اید.

  1. استرس‎تان بیش از اندازه کم است! همه ما می‎دانیم استرس می‎تواند به خستگی منجر شود؛ اما تحقیقات نشان می‎دهند که استرس نداشتن بیش از اندازه نیز می‎تواند شما را خسته کند! زندگی بدون برنامه و بدون هدف و علری از هرگونه مسئولیت سبب این مسئله می شود. در بازه های زمانی کوتاه، استرس نه تنها شما را تحریک می‎کند و به شما انرژی می‎دهد بلکه سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت می‎کند. بنابراین سعی کنید یک فعالیت را که خارج از محدوده آسایش و راحتی‎تان است انجام دهید. همه چیز درباره استرسرا اینجا بخوانید.
  2. لوازم الکترونیک شما را خسته کرده‎اند! محققان در کشور سوئد متوجه شده‎اند که استفاده از تلفن همراه، یک ساعت قبل از خواب، می‎تواند با الگو‎ی خواب تداخل پیدا کرده و مدت مرحله عمیق خواب‎تان را کاهش دهد. بنابراین تمام ابزار‎ها‎ی الکترونیکی را خارج از اتاق خواب‎تان نگه دارید.
  3. بدن‎تان دهیدراته شده است: دهیدراته شدن (کم آبی ) بدن حجم خون را کاهش می‎دهد، بنابراین قلب‎تان باید بیشتر کار کند و در نتیجه شما بیشتر احساس خستگی می‎کنید. شما باید روزانه به ازای هر کیلوگرم از وزن‎تان, 30 میلی‎لیتر آب بنوشید. برای نمونه: اگر 57 کیلوگرم وزن دارید باید 1710 میلی‎لیتر یا 1.71 لیتر آب بنوشید. از خواص شگفت انگیز آببیشتر بدانید.
  4. زندگی‎تان تعادل ندارد: وقتی که سبک زندگی‎تان متعادل نباشد، به اندام‎ها‎ی خاصی فشار بیشتری وارد می‎شود. به عنوان مثال فشار وارده به کبد و کلیه‎ها‎ بدن را دهیدراته کرده و سبب ایجاد احساس خستگی می شود. بنابراین سبک زندگی‎تان را در همه زمینه‎ها‎ سالم و متعادل نمایید.
  5. کبدتان ضعیف است: محققان می‎گویند که کبد ضعیف می‎تواند مسئول خستگی غیر قابل توضیح باشد. کبد اندام اصلی سم زدا در بدن ماست. اگر بیش از اندازه کار کند یا درست کار نکند، بدن احساس بی‎حالی، خستگی، درد و تحریک پذیری خواهد کرد. مواد غذایی مفید برای کبد شامل کنگر فرنگی، چغندر،کلم بروکلی، سیرو پیاز است.
  6. دچار کمبود ویتامین C هستید: زمانی که بر اثر یک استرس طولانی مدت، بیماری یا جراحی بسیار خسته‎اید، ویتامین C نقش مهمی ایفا می کند. غد�� آدرنال می‎توانند در زمان خستگی از ما پشتیبانی کنند اما این غدد هم برای مبارزه با خستگی به ویتامین C نیاز دارند. مصرف روزانه ویتامین ث سفارش شده برای بزرگسالان 45 میلی‎گرم است؛ البته در بارداری نیاز بدن 60 میلی‎گرم و در شیردهی به 85 میلی‎گرم نیز سفارش می‎شود. منابع خوب این ویتامین شامل: سیب، کلم بروکلی، انواع توت‎ها‎، مارچوبه، کلم، گل کلم، سبزیجات با برگ تیره و گوجه فرنگی. برای نمونه، خوردن یک موز (10.3 میلی‎گرم)، یک سیب (12 میلی‎گرم) و یک گوجه فرنگی(25 میلی‎گرم) ویتامین C روزانه بدن را تأمین می‎کند.
  7. دچار کمبود منیزیم هستید: سطح پایین منیزیم یکی از مشکلاتی است که اغلب نادیده گرفته می‎شود و موجب خستگی مزمن می‎شود. مصرف الکل و قرص‎های ضد بارداری نیز می‎توانند به کمبود این ماده مهم در بدن منجر شوند. بزرگسالان روزانه به 320 تا 420 میلی‎گرم منیزیم نیاز دارند. 100 گرم ماهی تن (64 میلی‎گرم)، 1 فنجان ماست ساده (42 میلی‎گرم)، نصف فنجان کلم بروکلی (16 میلی‎گرم)، یک ذرت متوسط (31 میلی‎گرم) و یک فنجان لوبیا سبز (99 میلی‎گرم) پتاسیم دارند.
  8. مشکل از ساعت بیدار شدن‎تان است: این‎که هر روز در ساعت معینی از خواب بیدار شوید و هر شب در ساعت معینی به تختخواب بروید، در تنظیم چرخه خواب و بیداری مغز و بدن‎تان بسیار مهم است. به همین دلیل 1 ساعت بیشتر خوابیدن در آخر هفته می‎تواند سیستم خواب و بیداری‎تان را بهم بریزد. بهترین زمان برای بیدار شدن چیست؟ بر طبق مطالعات این زمان ساعت 7:22 دقیقه صبح تعیین شده است.
  9. غده تیروئیدتان کم کار است: تیروئید شما سطح متابولیسم بدن‎تان را تعیین می‎کند (سوختن غذا‎ها‎ برای تولید انرژی). اگر خسته اید، به سرما حساسید، فراموشکار شده‎اید و وزن اضافه می‎کنید، از پزشک‎تان بخواهید یک تست تیروئید برای‎تان تجویز کند.
  10. بیش از اندازه ورزش می‎کنید: ورزش موجب ترشح سروتونین و آدنوزین می‎شود که به تنظیم خواب کمک می‎کنند. ورزش نکردن یا کم ورزش کردن می‎تواند موجب کمبود این مواد و بهم خوردن آرامش خواب‎تان شود، اما ورزش زیاد هم، به خصوص قبل از خواب شبانه می‎تواند استرس را افزایش داده و با خواب‎تان تداخل پیدا کند.  

آلبوم کاملی از مطالب روحی سالم داشته باشیم را مشاهده کنید و روش زندگی خود را به بهترین شکل تغییر دهید.

پارسه‌گرد این مقاله را برای اولین‌بار در وب فارسی منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال پارسه‌گرد اخلاقی نیست.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه