سال 2014 منهای این 8 نفر

سال ۲۰۱۴ منهای این ۸ نفر

عصر ایران – با شروع سال ۲۰۱۴ میلادی و در قیاس با اولین روز سال کهنه(۲۰۱۳) می توان از ۸ چهره سیاسی و غالبا در سطح سران گفت که اکنون یا در عرصه قدرت و صحنه سیاست نیستند یا چشم از جهان فروبسته اند. نکته قابل توجه این است که این بار برخی به اختیار رفته اند. چرا که اجبار و مرگ همواره بوده است. بعضی نیز نیستند اما گمان می کنند هستند.

۸ چهره که در آغاز سال ۲۰۱۳ خبر ساز بودند و اکنون در زمره غایبان به شمارند از این قرارند:

محمد مرسی در قفس متهمان در دادگاه

Morsy[WwW.KamYab.IR]

۱- در آغاز سال ۲۰۱۳ محمد مرسی رییس جمهوری مصر بود. او که پس از سه دهه قدرت مطلق حسنی مبارک و با برگزاری انتخاباتی دموکراتیک به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده بود نتوانست خود را از دایره تفکر اخوان المسلمین فراتر برد و با تعصبات مذهبی و نگاه بسته جامعه مصر را دو قطبی کرد و کار به جایی رسید که منتقدان و مخالفان او دست به دامان ارتش شدند و در پی آن بود که در سوم ژوییه ( ۱۲ تیر ۱۳۹۲) و با اتمام ضرب الاجل ارتش مصر فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور برکناری او را از ریاست جمهوری اعلام کرد. مقامی که مورد وثوق محمد مرسی بود. کودتا بدون خون ریزی صورت پذیرفت و حتی اصطلاح کودتا برای دموکراسی را نیز به ادبیات سیاسی جهان افزود. اندکی بعد اما با کشتار معترضان رنگ خون گرفت. تا کنون تنها یک جلسه از محاکمات مرسی انجام شده و او در زندان نگهداری می شود. ۲۰۱۴ در مصر بدون مرسی آغاز می شود. بی آن که مرده باشد یا صحنه سیاسی را به اختیار ترک کرده باشد.

چاوز در کنار دو دخترش در بیمارستانی در کوبا آخرین عکس منتشر شده از رئیس جمهور سوسیالیست ونزوئلا

Chavez[WwW.KamYab.IR]

۲- در سومین ماه سال هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا در گذشت. مرد سرخ پوش که به مدد درآمدهای نفتی در این کشور آمریکای لاتین و محبویبت نزد نیمی از جمعیت پوپولیسم را احیا کرد و همواره تا پیش از شدن گرفتن بیماری درکانون توجه رسانه هابود.

مراسم معرفی پاپ جدید(پاپ فرانسیس) در واتیکان

VATICAN-POPE-VOTE-CONCLAVE

۳- دراتفاقی که طی ۶۰۰ سال قبل از آن سابقه نداشت پاپ بندیکت شانزدهم از مقام خود کناره گیری کرد و در ۱۴ مارس( ۲۳ اسفند ۱۳۹۱) کاردینال خورخه ماریو برگولیو ۷۶ ساله اهل آرژانتین به عنوان پاپ جدید انتخاب شد.

بیعت مردم قطر با شاهزاده تمیم به عنوان امیر جدید

Shahzade Tamim[WwW.KamYab.IR]

۴ و ۵ و ۶ – کناره گیری اختیاری از قدرت محدود به پاپ نماند. در۳۰ آوریل( ۱۰ اردیبهشت ۹۲) بئاتریکس آرمگارد ملکه هلند به نفع پسرش از قدرت کناره گرفت . در حالی که تصور می شد این گونه کناره گیری محدود به اروپا می ماند اما به آسیا هم سرایت کرد. در ۲۵ ژوئن( ۴ تیر۹۲) شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر در یک سخنرانی اعلام کرد قدرت را به ولیعهد- شاهزاده تمیم – می سپرد. این حکایت اما در مغرب زمین باز ادامه یافت و در ۲۲ ژوییه ( ۳۱ تیر ۹۲) آلبرت دوم نیز پس از دو دهه از پادشاهی بلژیک کنار رفت و قدرت را به ولیعهد ۵۳ ساله سپرد.تا این اتفاق طی چند ماه در اروپا سه بار رخ داده باشد ( واتیکان، هلند و بلژیک) و البته در آسیا هم تجربه شد.

امضای متن کناره گیری از پادشاهی به سود ولیعهد، توسط ملکه هلند

Malake Holand[WwW.KamYab.IR]

پادشاه بلژیک پس از کناره گیری از قدرت به سود ولیعهد

Padeshah Belzhik[WwW.KamYab.IR]

۷- در ماه پایانی سال ۲۰۱۳( روز ۶ دسامبر) سرانجام نلسون ماندلا رهبر مبارزات ضد تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی نیز درگذشت. با این که سال ها قبل از آن با قدرت وداع گفته بود اما سابقه ۲۷ سال زندان و نقش ممتاز در الغای رژیم آپارتاید و ترک داوطلبانه ریاست جمهوری به رغم امکان استمرار آن از او یک اسطوره ساخت و در مراسم تشییع جنازه او در اتفاقی نادر رییس جمهوری آمریکا به همراه چند سلف خود شرکت کرد. این مراسم فرصتی برای رییس جمهوری جدید ایران نیز به شمار می رفت که یا خود شرکت کند یا از رییس جمهوری اسبق و اصلاح طلب بخواهد به نمایندگی از جانب دولت ایران حاضر شود تا فضای جدید ایران را پس از ۸ سال یادآور شوند. این اتفاق هم نیفتاد و فرستاده رییس جمهور روحانی هنگامی رسید که مراسم اصلی تمام شده بود.

Malana[WwW.KamYab.IR]

۸- غایب هشتم در آغازسال ۲۰۱۴ رییس جمهور سابق ایران است که داعیه مدیریت جهان داشت و در انتخابات ۱۴ ژوییه(۲۴ خرداد ۹۲) قدرت را به جدی ترین منتقد خود واگذار کرد. بی آن که مجال یابد بخت یار و مراد خود را در رقابت با سیاستمداری کهنه کار بیازماید. محمود احمدی نژاد اما نه مانند محمد مرسی و دو رقیب خود در حصر خانگی است، نه همچون دوست خود – چاوز- یا مانند ماندلا در گذشته و نه چون آن ۴ نفر در جایگاهی بوده که بتواند عین قدرت را به دیگری بسپارد اما در آغاز۲۰۱۴ در زمره بازیگران قدرت و سیاست در ایران به شمارنیست. چرا که جمهوری اسلامی ایران بر آن است با گفتمان دیگری شناخته شود. چندان که در روزهای پایانی سال کهنه میلادی و هنگامی که رادیو و تلویزیون غیر خصوصی ایران ماجرای رقابت او با دو رقیب سرشناس در ۴ سال قبل را تازه کرد نیز باز نامی از او نیاوردند .

Ahmadi Nezhad[WwW.KamYab.IR]

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه