اصلا آخرین باری که از ته دل خندید یا با تمام وجود احساس شادی و سرخوشی کردید را به‌خاطر می‌آورید؟ تصور می‌کنید افسرده‌اید و آدم شاد و سرزنده سابق نیستید یا اینکه تنها گاهی احساس غم را تجربه می‌کنید؟

به‌خاطر شکست در امتحان کارشناسی ارشد احساس ناراحتی و بی‌کفایتی می‌کنید یا بدون آنکه در روزها و ماه‌های اخیر چنین شکستی را تجربه کرده باشید این احساس سراغ‌تان آمده است؟ اصلا آخرین باری که از ته دل خندید یا با تمام وجود احساس شادی و سرخوشی کردید را به‌خاطر می‌آورید؟ تصور می‌کنید افسرده‌اید و آدم شاد و سرزنده سابق نیستید یا اینکه تنها گاهی احساس غم را تجربه می‌کنید؟

برای اینکه بدانید احساس ناخوشایند غم که شما را محاصره کرده به‌زودی از زندگی شما بیرون می‌رود یا اینکه به افسردگی ماندگاری تبدیل شده که جز متخصصان کسی از عهده درمانش برنمی‌آید، به سوالاتی که در ادامه آورده‌ایم، پاسخ دهید. دکتر دیوید برنز، روانشناس، استاد در دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده کتاب «از حال بد به حال خوب» و «وقتی اضطراب حمله می‌کند» تستی را طراحی کرده که میزان غمگین بودن یا افسردگی شما را می‌سنجد.

۱٫ احساس اندوه و غمگینی می‌کنید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۲٫ آیـنده را تـاریک می‌بینید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۳٫ احساس می‌کنید بی‌ارزش هستید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۴٫ خود را در مقایسه با دیگران حقیر احساس می‌کنید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۵٫ آیا از خود انتقاد می‌کنید یا خود را سرزنش می‌کنید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۶٫ آیا در تصمیم‌گیری با دشواری روبه رو هستید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۷٫ اغلب احساس خشم و رنجش دارید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۸٫ آیا علاقه خود را به شغل، سرگرمی، خانواده یا دوستان‌تان از دست داده‌اید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۹٫ آیا بی‌انگیزه هستید و انجام کارها برای‌تان سخت شده است؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۱۰٫ آیا خود را پیر و غیرجذاب می‌دانید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۱۱٫ آیا اشتهای خود را ازدست داده‌اید یا اینکه بیش از اندازه پرخوری می‌کنید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۱۲٫ خوابیدن برای‌تان دشوار شده یا اینکه احساس خستگی می‌کنید و بیش از اندازه می‌خوابید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۱۳٫ آیا میل جنسی خود را ازدست داده‌اید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۱۴٫ آیا بیش از اندازه نگران سلامت خود هستید؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

۱۵٫ آیا فکر می‌کنید اگر بمیرید، بهتر است؟

۰-ابدا
۱-کمی
۲-تاحدی
۳-زیاد

تست: افسرده اید یا فقط غمگین؟

چه نمره‌ای می‌گیرید؟

امتیازها را براساس ارقامی که کنار هر گزینه نوشته شده با هم جمع کنید و مجموع نمرات‌تان را به کمک راهنمای زیر تحلیل کنید.

صفر تا چهار

اگر مجموع نمرات شما بین صفر تا چهار است، نشان زیادی از افسردگی در شما نیست. روانشناسان در چنین وضعیتی تشخیص اندکی غمگین بودن را برای‌تان صادر می‌کنند و معتقدند بدون نیاز به درمان‌های طولانی‌مدت می‌توانید شادی را دوباره به زندگی‌تان برگردانید. احتمالا یک اتفاق خاص دلیل اصلی غمگین بودن‌تان شده و با برطرف شدن آن، دوباره زندگی شادتان را شروع خواهید کرد، اما اگر اتفاق خاصی هم نیفتاده باشد، با یک اراده جدی می‌توانید غم‌ها را دست به‌سر کنید.

۵ تا ۱۰

اگر امتیازتان بین ۵ تا ۱۰ است، باز هم جای زیادی برای نگرانی وجود ندارد. شما وضعیت طبیعی دارید و کمی ناخشنود هستید. غم به زندگی شما آمده اما هنوز محاصره‌تان نکرده است. شاید بهتر باشد با کمک کتاب‌های روانشناسی، کمی ورزش کردن و تلاش‌های شخصی برای بازیابی توان‌تان تلاش کنید. با چنین نمره‌ای نمی‌توان شما را بیمار دانست و باید بگوییم که تنها غمگین‌تر از قبل شده‌اید و انرژی روانی‌تان پایین‌تر از قبل آمده است.

۱۱ تا ۲۰

اگر نمره شما در این تست بین ۱۱ تا ۲۰ است، کارتان از غمگین بودن گذشته. شما به افسردگی خفیفی دچار شده‌اید و اگر حواس‌تان به خودتان نباشد، خیلی زود افسردگی در زندگی‌تان ریشه می‌دواند. از نظر روانشناسان وضعیت شما چندان وخیم نیست اما باید برای ازبین بردن این افسردگی ملایم تلاش کنید و اجازه گسترش آن را ندهید. انگیزه و تلاش خود شما در این شرایط از هر چیزی تاثیرگذارتر است اما بد نیست که گاهی با یک مشاور یا روانشناس درمورد مشکلات‌تان صحبت کنید.

۲۱ تا ۳۰

کسب نمره ۲۱ تا ۳۰ در این تست می‌گوید که سطح متوسطی از افسردگی گریبان شما را گرفته است. درست است که باز هم تلاش‌های شما بیشتر از هر چیز می‌تواند در تغییر وضعیت‌تان موثر باشد، اما بد نیست در کنار این تلاش‌ها از یک روانشناس هم کمک بگیرید. اگر در چنین شرایطی به متخصص مراجعه کنید دوره درمان‌تان طولانی نخواهد بود و خیلی زود به زندگی عادی برخواهید گشت. پس زود بجنبید و حتی یک روز دیگر را هم به جنگ تن به تن با افسردگی نگذرانید.

۳۱ تا ۴۵

اگر نمره ۳۱ تا ۴۵ را در این تست گرفته‌اید، حال‌تان حسابی خراب است. شما به افسردگی شدید دچار شده‌اید و احتمالا در کنار کمک‌های روانشناسان، به دارودرمانی و مراجعه به روانپزشک هم نیاز دارید. دیر جنبیدن می‌تواند افسردگی شما را مزمن و تلاش‌های متخصصان برای بهبود را بی‌اثر کند. پس به توانایی خودتان برای بیرون آمدن از این حال اکتفا نکنید. این نمره می‌گوید که افسردگی تمام توانش را برای فلج کردن زندگی شما به کار بسته است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه