اعلام روش محاسبه درآمد خانوارها

اعلام روش محاسبه درآمد خانوارها

سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها که به شرح این فرمول پرداخته به متقاضیان دریافت یارانه در دور جدید تاکید کرد تا مجموع درآمد همه اعضای خانوار در سال ۹۲ به همراه درآمد ناشی از سود سهام، سود سپرده و عایدی از مستغلات را محاسبه و تقسیم بر ۱۲ ماه کنند و عدد به‌دست آمده را مبنای گروه درآمدی خانوار قرار دهند. نرگس نجفی در گفت‌و‌گو با «ایرنا» افزود: «از آنجا که این امکان وجود داشت که درآمد خانوار در یک ماه خاص کمتر یا بیشتر از سایر ماه‌ها باشد، برای جلوگیری از اجحاف قرار شد میانگین درآمد ماهانه طی یکسال در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در روزهای گذشته برخی خانوارهایی که دارای دو فرد شاغل بوده‌اند مجموع درآمد را تقسیم بر دو کرده‌اند که این روش محاسبه اشتباه است یا اینکه برخی خانوارها مجموع درآمد ماهانه را تقسیم بر تعداد اعضای خانوار کرده‌اند که این روش هم اشتباه است.» از سویی دیگر در آستانه افزایش دور جدید اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، نمابری از سوی معاون اجرایی به دستگاه‌های دولتی ارسال و از آنان خواسته شد بدون هماهنگی با دولت و جلب نظر ستاد تنظیم بازار دست به تغییر قیمت‌های خود نزنند. در این نمابر «محمد شریعتمداری» از اعضای هیات دولت خواسته است با توجه به اینکه دولت در آستانه اجرای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اجرای فاز دوم هدفمندی قرار گرفته از هر گونه افزایش قیمت کالا و خدمات به‌ویژه کالاهای اساسی، حساس و ضروری جلوگیری کنند. همچنین شرکت‌های دولتی موظف شده‌اند درخواست افزایش قیمت هر نوع کالا و خدماتی که دولت و شرکت‌های دولتی متکفل ارائه آن هستند به کارگروه تنظیم بازار پیشنهاد دهند تا پس از طرح و بررسی و تایید ضرورت آن در این کارگروه، با تصویب ستاد هدفمندی یارانه‌ها، قیمت‌های جدید اعلام شود.
فعلا سرپرست جدید نمی‌پذیریم
ثبت‌نام از مردم در دوره جدید پرداخت یارانه‌های نقدی پرسش‌های متعددی را پیش روی مردم قرار داده که در این رابطه سخنگوی سازمان هدفمند به آن پاسخ داد. به گزارش خبرگزاری مهر، نجفی، نسبت به خریدوفروش فرم‌های کاغذی ثبت‌نام یارانه نقدی هشدار داد و گفت: «ثبت‌نام در این مرحله اینترنتی است و فرم‌های کاغذی مدنظر ما نیست. متاسفانه گزارش شده که فرم‌های کاغذی به قیمت‌های بالا ممکن است خرید و فروش شود. بر این اساس به مردم توصیه می‌کنم که با توجه به اینکه ثبت‌نام در این مرحله صرفا اینترنتی است و اگر بعضی‌ها فرم کاغذی به فروش می‌رسانند، فرم‌های کاغذی مد نظر ما نیست.» او ادامه داد: «افراد در مهلت مقرر ثبت‌نام کنند و مردم از اینکه کافی نت مربوطه اطلاعات را به‌صورت نهایی ثبت کرده باشد، اطمینان حاصل نمایند، درغیر این‌صورت مسوولیت بر عهده افراد و کافی نت مربوطه است.»
هزینه‌های مردم چگونه محاسبه می‌شود؟
چگونگی محاسبه هزینه‌های مردم نیز موضوع دیگری بود که نجفی به آن پاسخ داد و گفت: «مردم از این بابت که هزینه‌های آنها مدنظر دولت است، نگران نباشند، در این مرحله از ثبت‌نام اطلاعات مربوط به درآمد خانوار، دارا بودن ملک مسکونی را دریافت می‌کنیم، اما سایر اطلاعات در پایگاه‌های اطلاعاتی تجمیع شده در سازمان هدفمندی یارانه‌ها موجود است و هزینه‌های خانوار را لحاظ می‌ک��یم. ۲۴ پایگاه اطلاعاتی داریم که در دو تا سه سال اخیر از دستگاه‌های مربوط جمع‌آوری کردیم و با استفاده از این پایگاه‌های اطلاعاتی، عملیات راستی آزمایی را روی اطلاعات ثبت شده انجام می‌دهیم.»
فعلا امکان ویرایش نیست
او در مورد ورود اطلاعات اشتباه به سامانه توسط افراد به‌صورت سهوی گفت: «اطلاعاتی که در سایت رفاهی از مردم درخواست شده ساده است و دلیلی برای بروز اشتباه وجود ندارد. اولین اطلاعات کد ملی است که اگر کد ملی سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل اشتباه وارد شود پیغام خطا داده می‌شود و سامانه این کد ملی را نمی‌پذیرد. اطلاعات دیگری مانند اینکه ملک مسکونی از خود دارند یا خیر که با علامت زدن ساده است و دوم اینکه در حدود درآمدشان علامت بزنند که کدام یک از سطح درآمدی را دارند. همچنین توصیه می‌کنیم که مردم تا جایی که ممکن است فرم را با آرامش پر کنند تا اشتباهی رخ ندهد؛ اما اگر سهوا اشتباهی رخ داد و در این ۱۰ روز فرصتی برای اصلاح نیست، اما در مراحل بعدی قابل اصلاح خواهد بود.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه